Czytając poprzednie artykuły z Vademecum wiemy już, jakie są wymagania wstępne, wiemy jak wygląda zakwaterowanie i wyżywienie na szkoleniu, to teraz kilka słów na temat tego jak wygląda Kurs Instruktora Nurkowania tak sam w sobie – czyli kwintesencja tematu.
Szkolenie trwa 12 dni plus dwa dni na egzamin, czyli musisz mieć zarezerwowane 14 dni. Oczywiście mamy różne opcje, możemy te 14 dni podzielić na dwa razy po tygodniu, możemy kurs realizować weekendami lub w opcji wieczorowej. Pomimo tych udogodnień i naszej dużej elastyczności w tym względzie, to jednak zdecydowana większość Kandydatów decyduje się na realizację szkolenia w jednym ciągu czternastu dni. W naszej ocenie, choć 14 dni szkolenia stanowi duży wysiłek fizyczno-psychiczny, to jednak ta forma daje bardzo dobre efekty, a kurs zostaje zapamiętany na całe życie.

Dzień pierwszy jest dniem organizacyjnym, czyli rozpakowujemy się ze sprzętu, klarujemy konfiguracje, poznajemy logistykę całego szkolenia jak i miejsce, w którym będziemy razem poznawać arkana wiedzy przez następne kilkanaście dni. Już tego dnia startują pierwsze wykłady, pierwsze testy wiedzy, sprawdzamy, kto zapomniał zabrać kalkulator lub zegarek, komu brakuje tabliczki pod wodę – od następnego dnia ruszamy na 110% wydajności, więc pierwszy dzień jest bardzo ważny szczególnie w zakresie uzupełniania elementów wyposażania, co się zawsze zdarza zapomnieć lub nie posiadać.
Kolejne dni szkolenia instruktorskiego wyglądają podobnie, tak bardzo podobnie, że czasem po dziesięciu dniach zajęć mówimy do kandydatów „Egzamin już pojutrze” – „Jak to pojutrze, to już dwa tygodnie??”. Codziennie zaczynamy zajęcia o 7.30 i kończymy o 19.30 – takie jest ramowe założenie.

Program szkolenia jest bardzo płynny i może być zmieniany ze względu na potrzeby grupy uczestników. Tylu ilu Kandydatów tyle różnych dróg do tego, aby zostać instruktorem nurkowania i tyle różnych mocnych i słabych stron. Szkolnie instruktorskie ma na celu wyrównanie poziomów w pełnym zakresie wiedzy i umiejętności. W czym Kandydat jest dobry podniesiemy jego fachowość do wyższego poziomu, a w tym, z czym Kandydat sobie radzi słabiej, pracujemy więcej żeby kończąc program sam czuł, że posiada wysokie kompetencje na całej przestrzeni wymaganego materiału i kompetencji. Dlatego zawsze po godzinie 19.30 rozpoczynamy blok korepetycji, które trwają czasem do 23, a czasem nawet dłużej, stąd też zabawne hasło popularnie powtarzane przez każdy rocznik Kandydatów: „Spanie na kursie instruktorskim jest bezczelnością”;)
Każdego dnia są wykłady dotyczące programów, których Kandydaci będą nauczać po zakończonym egzaminie instruktorskim, są też wykłady z zakresu prowadzenia biznesu, organizacji pracy w wodzie i odpowiedzialności związanej z tym, że osoba jest Instruktorem Nurkowania. Aby bezpiecznie realizować się w tej branży i szkolić innych, wymagana jest szeroka aczkolwiek nie szczegółowa wiedza z zakresu fizjologii człowieka, środowiska wodnego, fizyki, sprzętu nurkowego oraz planowania nurkowań i zasad dekompresji. Częściowo z zakresu wiedzy można się przygotować dzięki dostępnej dla Kandydatów Strefy PRO H2O, gdzie znajdują się pomoce szkoleniowe wyjaśniające niektóre zjawiska, testy wiedzy oraz filmy wideo. Podczas całego szkolenia jest zasada: „Niema głupich pytań, – więc pytaj, bo po szkoleniu będą pytać Ciebie”.

Cały kurs to na pewno dużo wiedzy, burza przemyśleń oraz koncepcji podejścia do tematu bycia profesjonalnym instruktorem nurkowania. Celem szkolenia jest nastawienie Kandydatów na osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności, poznanie technik bezpiecznego zarządzania grupą płetwonurków w wodzie oraz i przede wszystkim wykształcenie właściwej postawy – bycia profesjonalnym. Na szkoleniu otrzymywane oceny, punkty czy procenty mają za zadanie dać jedynie odniesienie tego, w którym kierunku kierować się na drodze rozwoju instruktora. To z czego najbardziej jesteśmy dumni w Akademii H2O i co nas wyróżnia na rynku szkoleń instruktorskich, to fakt, że nasz program jest nastawiony przede wszystkim na realne zastosowanie i dzielenie się doświadczeniem. Pytania: - Jak możesz pozyskać wiedzę na temat prowadzenia centrum nurkowego od kogoś, kto nie prowadzi centrum nurkowego?; - Jak możesz pozyskać wiedzę na temat szkolenia na poziomach rekreacyjnych od kogoś, kto takich szkoleń nie prowadzi?; - Jak możesz pozyskać wiedze jak organizować wyjazdy zagraniczne od kogoś, kto takich wyjazdów nie organizuje? Dużo pytań, ale właściwie zadane dają jedną odpowiedź – nauczyć się tego jak być dobrym instruktorem, możesz od osób, które są dobrymi instruktorami i na co dzień zajmują się działalnością w nurkowaniu. Kolejne nasze szkoleniowe hasło brzmi: „Usłyszałem zapomniałem, zobaczyłem zapamiętałem, zrobiłem zrozumiałem”, hołdując tej zasadzie, na programie instruktorskim jest dużo praktycznej wiedzy z zakresu prowadzenia działalności w nurkowaniu to raz, a dwa że stawiamy na praktykę w wodzie, dlatego zajęcia w basenie są 6 razy po 3 godziny, plus dodatkowe opcjonalne zajęcia numer 7 na doszlifowanie niektórych technik. Przy tak intensywnym treningu przerabiamy ponad programową wiedzę i uwrażliwiamy kandydatów na liczne niebezpieczeństwa związane z pracą, jaką jest instruktor nurkowania.

Podczas szkolenia oczywiście pojawiają się momenty zwątpienia, rezygnacji i zmęczenia gdyż Kandydaci otrzymują ogrom informacji, które muszą „przetrawić”. Ze wszystkim jednak radzimy sobie, jako grupa, uczymy też się jak współpracować w celu budowania branży nurkowej. Podejmując decyzję wzięcia udziału w kursie instruktorskim kandydaci mają różne rodzaje motywacji: Po pierwsze: chęć rozwoju osobistego poprzez zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu teorii oraz organizacji nurkowania. Po drugie: wiążą swoją przyszłość zawodową z nurkowaniem i w trakcie kursu stawiają na wiedzę z zakresu biznesu i praktyki nurkowej. Po trzecie: najzwyczajniej pragną zwiedzić świat za pomocą swojej pracy.
Zawód „Instruktor Nurkowania” bezpośrednio wiąże się z takimi zagadnieniami jak: edukacja, rekreacja, podróże, biznes i przygoda. Dzięki pracy, jako Instruktor możesz zwiedzić cały świat, nabrać dużo życiowego doświadczenia oraz pewności siebie. Gwarantujemy, że w tym fachu poznasz mnóstwo ludzi, którzy będą dzielić Twoją pasję. Ta profesja może stanowić opcję dorywczą lub na pełen etat i choć praca nie jest lekka to jednak każdego dnia kochasz wstawać z łóżka, aby do niej pójść, stanowi tez doskonałą alternatywę dla różnych kolei losu, którymi życie zaskakuje nas każdego dnia.

