Możliwościami rozwoju nazywamy to, co motywuje nas do realizacji siebie i pełnego zaangażowania. Wyobraźmy sobie, że idziesz do pracy w wojsku, na początku zostajesz żołnierzem szeregowym, 10 lat później masz szansę zostać kapralem, a po następnych 10 latach plutonowym lub sierżantem. W nurkowaniu wygląda trochę inaczej, ponieważ jeśli jesteś w pełni zaangażowany to po dwóch, trzech latach możesz otrzymać stopień ‚Mistrz Instruktor’ a po następnych dwóch, trzech latach możesz otrzymać najwyższe wyróżnienie stając się ‚Instruktor Trenerem – Course Directorem’. Kontynuując naszą analogię, w nurkowaniu w wyniku Twojego zaangażowania i naprawdę nie lekkiej pracy możesz zostać nawet generałem. Oczywiście czas, w którym to osiągniesz jest bardzo różny i ma na niego wpływ wiele zmiennych, ale najważniejsze i najciekawsze jest to, że jest taka możliwość. Jak tego dokonać?

Na pewno najważniejszym krokiem jest decyzja na przejście z rekreacyjnego modelu uprawiania nurkowania na standard profesjonalny. Jeżeli chcesz się przekonać czy w ogóle warto to robić, to zostań Przewodnikiem nurkowym (Divemaster, P3) – zyskasz wiedzę i umiejętności, które pozwolą Tobie sprawdzić czy warto angażować się w ten temat dalej. Słowo „dalej” to właśnie najważniejszy pierwszy krok, który będziesz musiał wykonać poprzez wzięcie udziału w kursie instruktorskim i zostaniem Instruktorem Nurkowania.
Stopień instruktor nurkowania otwiera drzwi możliwości rozwijania się i budowania swojej kariery w branży nurkowej. Od tego momentu stykasz się z pierwszymi kursantami, za których w 100% to TY jesteś odpowiedzialny. Kurs instruktorski da Tobie narzędzia do tego żebyś mógł się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej, ale to Ty będziesz musiał wykonać tą najważniejszą pracę – pozyskać klientów i dobrze, bezpiecznie ich wyszkolić. Teraz dopiero zrozumiesz, dlaczego w tym zawodzie tak ważne jest doświadczenie i dlaczego stopni instruktorskich jest tak dużo. Poprzez zdobycie praktycznych doświadczeń instruktorzy szybko uświadamiają sobie, że aby odnieś sukces w tej branży trzeba się nieustannie rozwijać, zatem kolejny krok to uprawnienia instruktora zaawansowanego (PADI MSDT).

Nurkowanie ma wiele swoich barw. Osoba, która rozpoczęła swoją przygodę z nurkowaniem i zrealizowała kilka pozytywnych nurkowań, zaczyna dostrzegać, że w tym sporcie można się realizować na różne sposoby. Mamy wiele odmian nurkowania jak.: nocne, wrakowe, nitroxowe, rebratherowe, jaskiniowe – można by, co najmniej przez jeszcze dobrą chwile wymieniać. Wszystkie odmiany nurkowania mają swoje specyficzne dla siebie elementy z zakresu wiedzy fachowej, dlatego aby ich nauczać instruktor musi zdobyć specjalną wiedzę z ich zakresu, np.: przy nurkowaniu wrakowym uczymy technik poruszania się wewnątrz wraku, poręczowania oraz dajemy wiedzę bazującą na naszym doświadczeniu tak, aby ustrzec od niebezpieczeństw związanych z tym rodzajem uprawiania tego sportu.
Poprzez realizację szkoleń z zakresu nurkowań specjalistycznych instruktor wzbogaca swoje doświadczenie, pozyskuje nowe umiejętności oraz poszerza ofertę szkoleń, które może oferować swoim klientom. Instruktor rozwijający się ma też większe szanse na pozyskanie lepiej płatnej pracy, ponieważ staje się osobą bardziej elastyczną, z szerokimi uprawnieniami, więc potencjalny pracodawca może z takim pracownikiem realizować szersze cele i bardziej na nim polegać. Dodatkowo rozwój świadczy też o ambicji, a ambitny pracownik w firmie jest jedną z najlepszych form inwestycji zwłaszcza w biznesie związanym z branżą nurkową. Jeśli pracujesz w resorcie nurkowym nastawionym tylko na nurków poziomu podstawowego to ok. Twoje uprawnienia instruktora podstawowego (PADI OWSI, CEDIP M1) wystarczą. Duża część centrów prowadzi jednak politykę rozwijania się i oferowania szerokiego wachlarzu swoich usług. W Polsce na przykład nie jesteś wstanie pracować bazując tylko na kursach podstawowych, tutaj musisz być instruktorem specjalizacji i to nie tylko pięciu specjalizacji, ale co najmniej 15`stu – dlaczego? Aby utrzymać się na rynku musisz zachować ciągłość szkolenia, czyli szkolić pomimo zimy, a pozwalają na to specjalizacje. W zimie uczymy nitroxa, gaz blendera, specjalistę sprzętowego i jeszcze kilku innych, ale aby to robić Ty musisz być w tym temacie przeszkolony. Drugi aspekt rozwoju instruktora to fakt, że prowadzisz urozmaicone życie szkoleniowe tzn. nie szkolisz tylko jednego rodzaju kursów, które szybko powodują monotonie w Twoim życiu. Mając szerokie kwalifikacje raz szkolisz kogoś na kursie podstawowym, za tydzień kogoś na kursie technicznym do 90m, a innym razem rebreathery, czy też nurkowanie nocne na safari nurkowym w Egipcie. Rozwój instruktora daje mu możliwości realizacji siebie, podróżowania i przede wszystkim utrzymania się w branży nurkowej.

Kolejny etap w rozwoju instruktora to cel: „zostać menagerem w centrum nurkowym”. Menager musi być osobą, która ma duże doświadczanie w szkoleniu, dodatkowo liczą się szerokie kompetencje, czas pracy w branży nurkowej oraz liczba zrealizowanych nurkowań. Menager musi rozumieć z doświadczenia jak działa branża – niestety nie ma na to żadnej książki, jest tylko butla, jacket i woda. Stopień odpowiadający doświadczeniu, które powinien posiadać menager centrum lub bazy nurkowej to Mistrz Instruktor (PADI Master Instructor). Aby uzyskać tak prestiżowe uprawniania, trzeba wyszkolić kilkaset osób i mieć kilkuletnie doświadczenie w pracy w nurkowaniu. Mistrz Instruktor jest prawą ręką Dyrektora Kursów podczas szkoleń instruktorskich.
Ostatni etap jest swoistym ukoronowaniem kariery i momentem, w którym Ty możesz się dzielić swoimi doświadczeniami podczas kursów instruktorskich pełniąc funkcję Dyrektora Kursów. Wielu instruktorów rozpoczynając swoją karierę w nurkowaniu ma błędne przekonanie, że jest to poziom niedostępny. Takie spojrzenie wynika z tego, że aby osiągnąć ten etap trzeba poświęcić kilka dobrych lat na ciężką pracę, zdobywanie doświadczeń i nie tylko tych dobrych doświadczeń, to na pewno masa nerwów i stresów, ale wyróżnienie bycia instruktorem instruktorów jest warte tego poświęcenia. Aby osiągnąć ten daleki cel trzeba uparcie do niego dążyć, tak jakby niczego innego nie było po drodze, realizując punkt po punkcie, z których każdy składa się z mniejszych celów, ale prowadzących do tego głównego celu kariery.
Jeżeli ja miałbym wymienić dwa najważniejsze momenty w mojej karierze nurkowej to powiedziałbym, że były to: kurs instruktorski oraz kurs dyrektora kursów – zdecydowanie dwa programy mające na mnie duży wpływ.

Czy jako Instruktor Trener to już koniec możliwości rozwoju? Nie, zdecydowanie nie, jest to koniec pewnego etapu kariery, ale początek zupełnie nowej drogi, na której poznaje się wielu doświadczonych nurków, drogi w trakcie której masz możliwość realnego wpływu na branżę nurkową, drogi w której kształtując nowych instruktorów kształtujesz ich zgodnie ze swoją filozofią nurkowania. Pełniąc funkcję Instruktor Trenera / Dyrektora Kursów, pracy jest dużo, więcej niż na początku nurkowej kariery, ale satysfakcja z tego co robisz również jest większa.

