Specjalizacje? Po co? Jakie?

Nurkowanie rekreacyjne to bardzo szeroka dziedzina, która zawiera w sobie wiele specjalistycznych typów nurkowania. Z resztą podobnie przecież jest w życiu podając za przykład choćby kurs prawo jazdy. Po pozytywnie zdanym egzaminie mamy uprawnienia podstawowe kat B, do prowadzenia pojazdów osobowych i to wcale nie znaczy że od razu potrafimy kierować tirem, ciągnikiem, autobusem, no i raczej nikt z nas nie wybierze się od razu na rajd samochodowy. Bardzo podobnie jest w nurkowaniu, po ukończonym pozytywnie egzaminie otrzymujemy podstawowe uprawnienia OWD, od tego momentu możemy nurkować i zdobywać doświadczenia, ale słabym pomysłem było by realizowanie od razu głębokiego nurkowania na wrakach w nocy, dla zdobycia ciekawych zdjęć. Dlatego aby być bezpiecznym, posiadając podstawowe uprawnienia nurkowe, powinniśmy kontynuować nasz rozwój i zbierać doświadczenia uczestnicząc w specjalistycznych nurkowaniach, oraz kursach. Specjalizacje to krótkie głównie jednodniowe szkolenia, które ściśle skupiają się na jednym typie nurkowania np.: używanie suchego skafandra, czy nawigacja podwodna.

Kursy specjalistyczne mają bardzo wąsko określony cel, który zgłębiamy i osiągamy poprzez uczestnictwo w szkoleniu. Nie musisz czytać masy książek i siedzieć tydzień na nurkowych forach internetowych, zaufaj instruktorowi, który ma uprawnienia w danej specjalizacji, gdyż wynikają one z wiedzy i doświadczenia. Zdobywaj nowe doświadczenia pod okiem fachowca, który dokładnie Tobie powie, co jest ważne z zakresu teorii, zadba o Twoje bezpieczeństwo pod wodą, pokaże Tobie techniki nurkowe mające zastosowanie względem danego specjalistycznego nurkowania. Czy można to zrobić samemu? Zapewne metodą prób i błędów można, ale znacznie szybciej, efektywniej i bezpieczniej jest robić kurs z instruktorem.

Jedno czy dwu dniowy kurs to oszczędność czasu, a więc i pieniędzy, bo jak wiemy "czas to pieniądz". Specjalizacje z reguły są tanie, a otrzymasz dzięki nim informacje dotyczące danego typu nurkowania, informacje, które są trochę jak narzędzia. Siłując się przykładem z życia, jeśli poprosimy stolarza żeby pokazał nam zastosowanie narzędzi wykorzystywanych w obróbce drewna i spędzimy z nim dzień czasu ucząc się ich zastosowania, to jeśli przez następny rok ani razu nie odwiedzimy stolarni, wiedza do czego służą narzędzia może i zostanie, ale umiejętności będą żadne. Na kursie nurkowym Ty także otrzymujesz narzędzia w postaci technik nurkowych, ale jeśli nie będziesz po kursie ćwiczył to wiedza po co są te techniki zostanie, ale umiejętności będą żadne.

Czasami spotykam się z pytaniami:

"- Znam nurków, którzy posiadają podstawowy stopień nurkowy, nurkują regularnie wiele lat i mają dużo nurkowań."

Ok, nic nie odbierze godzin spędzonych w wodzie, pytanie tylko jak nurkują, gdzie nurkują, w jakich warunkach nurkują. Moim zdaniem, nurkowy rozwój nurka powinien opierać się na podnoszeniu kwalifikacji poprzez uczestnictwo w profesjonalnych kursach specjalistycznych, gdyż daje to gwarancje, iż nurek zapozna się ze specyficznymi warunkami danego typu nurkowania, będąc pod bezpośrednim nadzorem Instruktora, szczególnie wtedy, gdy doświadcza danych warunków po raz pierwszy. Na ten przykład zastanówmy się, kto lepiej się sprawdzi na wraku w zimnej polskiej wodzie? Czy nurek, który ma stopień podstawowy i zalogowane 150 płytkich nurkowań w morzu śródziemnym? Czy nurek, który ma zaawansowany stopień nurkowy, specjalizacje wrakową i 50 zalogowanych nurkowań w polskiej wodzie? Nie zawsze liczba nurkowań to to, co świadczy o doświadczeniu nurka.

"- Kolega zrealizował wiele głębokich nurkowań i nigdy nie robił żadnego szkolenia w tym zakresie"

Koledze "udało się" pierwszy, trzeci, piąty raz, a potem zaczął wyciągać wnioski z własnych doświadczeń i realizując często dany typ nurkowania doszedł do wprawy i pewności siebie, dzięki czemu teraz podejrzewam nurkuje bezpiecznie. Tylko moje pytanie jest czy w nurkowaniu chodzi o to żeby coś tylko "udało się"? Ja wchodząc do wody musze mieć pewność, że dane nurkowanie będzie przyjemne i bezpieczne, planuje nurkowania uwzględniając jego cel i zagrożenia, które się z tym wiążą. Bo mimo wszechobecnego uśmiechu i wielu przybijanych "piątek" nurkowanie cały czas jest sportem ekstremalnym - bezpiecznym, gdy stosujemy się do procedur, ale ekstremalnym.

Nurkowanie ciągle się zmienia, przychodzą nowe trendy, nowy sprzęt i nowe procedury, a wszystko to by pod wodą było jeszcze bezpieczniej i pewniej. Rozumiejąc, iż nie każdy ma tyle czasu żeby być ze wszystkim na bieżąco, instruktorzy tworzą często specjalizacje autorskie takie jak na przykład FFM maska pełnotwarzowa, czy Sidemount - konfiguracja boczna. Jeśli specjalizacja się sprawdza to federacje nurkowe, opracowują materiały dla całego ogółu instruktorów. Nie lekceważ wody bądź na bieżąco.

z Łodzi
Większość światowych miejsc do nurkowania jest dostępnych tylko z łodzi. Nieważne czy nigdy nie wykonałeś nurkowania z łodzi czy zrobiłeś ich dziesiątki, nauczanie tej specjalizacji przyniesie korzyści, ponieważ łodzie w różnych częściach świata mogą się od siebie znacząco różnić.

Więcej

Górskie
Wyobraź sobie, że wraz z kursantami zanurzasz się pod powierzchnię krystalicznie czystego górskiego jeziora. Zainteresowany? Za każdym razem, gdy nurkujesz na wysokości powyżej 300 m.n.p.m. wykonujesz nurkowanie górskie.

Więcej

Głębokie
Pokusa głębi. Jest coś ekscytującego i niezwykłego w eksploracji miejsca nurkowego znacznie głębiej niż 18 metrów. Mogą tam się znaleźć ciekawe wraki lub całkiem odmienna fauna i flora.

Więcej

Fotografia podwodna
Fotografia podwodna jest jedną z najbardziej popularnych specjalizacji nurkowych z wieloma aparatami podwodnymi do wyboru, przez co staje się łatwiejsza i można czerpać więcej zabawy z robienia zdjęć z podwodnych przygód.

Więcej

DPV - skutery
Skuter oferuje płetwonurkom emocjonujący sposób zobaczenia dużej powierzchni terenu pod wodą w krótkim czasie. Pozwalają na szybowanie nad rafą, dużym wrakiem lub zalany las.

Więcej

w Prądzie
Dzięki specjalizacji Nurkowanie w Prądzie będziesz nauczał jak czerpać radość z nurkowania w nurcie rzek lub wykorzystując naturalne prądy w morzach i oceanach, aby szybować wzdłuż miejsca nurkowego.

Więcej

Suchy Skafander
Chcesz, aby Twoim kursantom było ciepło i wydłużyli swój czas nurkowania? Po prostu muszą pozostać susi. Najlepszym rozwiązaniem jest suchy skafander, który odizolowuje od wody utrzymując komfort nurkowania nawet w bardzo zimnej wodzie.

Więcej

Nitrox
Nitrox jest najbardziej popularną specjalizacją na świecie. Dlaczego? Dlatego, że nurkowanie na wzbogaconej mieszance wydłuża czas bezdekompresyjny, zwłaszcza podczas nurkowań powtórzeniowych.

Więcej

Sprzętowiec
Niech Twoi kursanci nie stracą nurkowania z powodu drobnych usterek ze sprzętem. Dzięki specjalizacji Sprzętowiec nauczysz jak poradzić sobie z podstawowymi naprawami i regulacją.

Więcej

Podlodowe
Jeśli kursanci aspirują do nurkowań trudnych, ekstremalnych i wymagających, to nurkowanie podlodowe jest idealne. Nurkowanie pod lodem jest jedną z najbardziej ryzykownych specjalizacji.

Więcej

Wielopoziomowe
Od początków nurkowania profile nurkowe były przeliczane od powierzchni, do najgłębszego miejsca i z powrotem na powierzchnię. Obecnie komputery nurkowe analizują na bieżąco głębokość dając nurkowi więcej czasu dennego podczas wypłycania i pozwalając wydłużyć czas pod wodą.

Więcej

Nocne
Nurkowanie po zachodzie słońca ma w sobie nutkę tajemniczości i jest jednocześnie intrygujące. Pomimo, że można nurkować w jednym miejscu wiele razy, w nocy może się okazać, że to samo miejsce to całkiem inny świat, a życie ogląda się w blasku latarki.

Więcej

Poszukiwanie i Wydobywanie
Zdarza się! Ludzie przypadkowo upuszczają różne przedmioty z nadbrzeży, łodzi, czy nawet podczas nurkowania. Jeśli jakiś Twój kursant zgubił coś i chciałby to odnaleźć najlepszym rozwiązaniem będzie specjalizacja Poszukiwanie i Wydobywanie.

Więcej

Nurek Bezpieczeństwa Publicznego
Jeśli Twoi kursanci mają możliwość współpracowania z lokalnymi władzami i mogą zostać częścią ratownictwa nurkowego lub przewodzić akcji poszukiwawczej, albo prowadzić podwodne śledztwo to jest to rozwiązanie dla nich.

Więcej

Side Mount
Butle na plecach nie są konieczne, aby odkrywać podwodny świat. Wielu nurków czerpie radość z nurkowania montując butle po bokach. Jako instruktor sidemount dajesz swoim kursantom możliwość usprawnienia nurkowania do bardziej elastycznego.

Więcej

Podwodny Przyrodnik
Zostań instruktorem specjalizacji Podwodny Przyrodnik i pokaż swoim kursantom nowe rzeczy, nawet w najbardziej znanych miejscach nurkowych.

Więcej

Nawigacja
Spraw, by Twoi kursanci byli nurkami, z którymi każdy chce nurkować, ponieważ wiedzą gdzie są i dokąd płyną. Dzięki specjalizacji Podwodny Nawigator poprawisz umiejętność obserwacji u swoich kursantów i nauczysz dokładnej obsługi kompasu pod wodą.

Więcej

Video
Film jest najlepszym sposobem, aby dzielić się dźwiękiem, obrazem i emocjami oddając ruch i dynamikę podwodnego świata. Chcesz, aby Twoi kursanci uzyskiwali najlepsze klipy i nauczyli się edytować swoje podwodne historie.

Więcej

Wrakowe
Nieważne czy statek został zatopiony specjalnie jako sztuczna rafa lub zatonął w wyniku wypadku, wraki są fascynującym oknem w przeszłość. Statki, samoloty, a nawet samochody są fantastyczne w ich badaniu i często obfitują w bogate życie podwodne.

Więcej

Facebookmail