Nurkowanie rekreacyjne to bardzo szeroka dziedzina, która zawiera w sobie wiele specjalistycznych typów nurkowania. Z resztą podobnie przecież jest w życiu podając za przykład choćby kurs prawo jazdy. Po pozytywnie zdanym egzaminie mamy uprawnienia podstawowe kat B, do prowadzenia pojazdów osobowych i to wcale nie znaczy że od razu potrafimy kierować tirem, ciągnikiem, autobusem, no i raczej nikt z nas nie wybierze się od razu na rajd samochodowy. Bardzo podobnie jest w nurkowaniu, po ukończonym pozytywnie egzaminie otrzymujemy podstawowe uprawnienia PADI OWD, od tego momentu możemy nurkować i zdobywać doświadczenia, ale słabym pomysłem było by realizowanie od razu głębokiego nurkowania na wrakach w nocy, dla zdobycia ciekawych zdjęć. Dlatego aby być bezpiecznym, posiadając podstawowe uprawnienia nurkowe, powinniśmy kontynuować nasz rozwój i zbierać doświadczenia uczestnicząc w specjalistycznych nurkowaniach, oraz kursach. Specjalizacje to krótkie głównie jednodniowe szkolenia, które ściśle skupiają się na jednym typie nurkowania np.: używanie suchego skafandra, czy nawigacja podwodna.

Kursy specjalistyczne mają bardzo wąsko określony cel, który zgłębiamy i osiągamy poprzez uczestnictwo w szkoleniu. Nie musisz czytać masy książek i siedzieć tydzień na nurkowych forach internetowych, zaufaj instruktorowi, który ma uprawnienia w danej specjalizacji, gdyż wynikają one z wiedzy i doświadczenia. Zdobywaj nowe doświadczenia pod okiem fachowca, który dokładnie Tobie powie, co jest ważne z zakresu teorii, zadba o Twoje bezpieczeństwo pod wodą, pokaże Tobie techniki nurkowe mające zastosowanie względem danego specjalistycznego nurkowania. Czy można to zrobić samemu? Zapewne metodą prób i błędów można, ale znacznie szybciej, efektywniej i bezpieczniej jest robić kurs z instruktorem.

Jedno czy dwu dniowy kurs to oszczędność czasu, a więc i pieniędzy, bo jak wiemy "czas to pieniądz". Specjalizacje z reguły są tanie, a otrzymasz dzięki nim informacje dotyczące danego typu nurkowania, informacje, które są trochę jak narzędzia. Siłując się przykładem z życia, jeśli poprosimy stolarza żeby pokazał nam zastosowanie narzędzi wykorzystywanych w obróbce drewna i spędzimy z nim dzień czasu ucząc się ich zastosowania, to jeśli przez następny rok ani razu nie odwiedzimy stolarni, wiedza do czego służą narzędzia może i zostanie, ale umiejętności będą żadne. Na kursie nurkowym Ty także otrzymujesz narzędzia w postaci technik nurkowych, ale jeśli nie będziesz po kursie ćwiczył to wiedza po co są te techniki zostanie, ale umiejętności będą żadne.

Czasami spotykam się z pytaniami:

 

"- Znam nurków, którzy posiadają podstawowy stopień nurkowy, nurkują regularnie wiele lat i mają dużo nurkowań."

 

Ok, nic nie odbierze godzin spędzonych w wodzie, pytanie tylko jak nurkują, gdzie nurkują, w jakich warunkach nurkują. Moim zdaniem, nurkowy rozwój nurka powinien opierać się na podnoszeniu kwalifikacji poprzez uczestnictwo w profesjonalnych kursach specjalistycznych, gdyż daje to gwarancje, iż nurek zapozna się ze specyficznymi warunkami danego typu nurkowania, będąc pod bezpośrednim nadzorem Instruktora, szczególnie wtedy, gdy doświadcza danych warunków po raz pierwszy. Na ten przykład zastanówmy się, kto lepiej się sprawdzi na wraku w zimnej polskiej wodzie? Czy nurek, który ma stopień podstawowy i zalogowane 150 płytkich nurkowań w morzu śródziemnym? Czy nurek, który ma zaawansowany stopień nurkowy, specjalizacje wrakową i 50 zalogowanych nurkowań w polskiej wodzie? Nie zawsze liczba nurkowań to to, co świadczy o doświadczeniu nurka.

 

"- Kolega zrealizował wiele głębokich nurkowań i nigdy nie robił żadnego szkolenia w tym zakresie"

 

Koledze "udało się" pierwszy, trzeci, piąty raz, a potem zaczął wyciągać wnioski z własnych doświadczeń i realizując często dany typ nurkowania doszedł do wprawy i pewności siebie, dzięki czemu teraz podejrzewam nurkuje bezpiecznie. Tylko moje pytanie jest czy w nurkowaniu chodzi o to żeby coś tylko "udało się"? Ja wchodząc do wody musze mieć pewność, że dane nurkowanie będzie przyjemne i bezpieczne, planuje nurkowania uwzględniając jego cel i zagrożenia, które się z tym wiążą. Bo mimo wszechobecnego uśmiechu i wielu przybijanych "piątek" nurkowanie cały czas jest sportem ekstremalnym - bezpiecznym, gdy stosujemy się do procedur, ale ekstremalnym.

 

Nurkowanie ciągle się zmienia, przychodzą nowe trendy, nowy sprzęt i nowe procedury, a wszystko to by pod wodą było jeszcze bezpieczniej i pewniej. Rozumiejąc, iż nie każdy ma tyle czasu żeby być ze wszystkim na bieżąco, instruktorzy tworzą często specjalizacje autorskie takie jak na przykład FFM maska pełnotwarzowa, czy Sidemount - konfiguracja boczna. Jeśli specjalizacja się sprawdza to federacje nurkowe, opracowują materiały dla całego ogółu instruktorów. Nie lekceważ wody bądź na bieżąco. 

Facebookmail