PADI Tec Rec

Nurkowanie techniczne (Tec) oznacza przekroczenie granic nurkowania rekreacyjnego. Ale nurkowie techniczni powiedzą, że tak naprawdę chodzi tu o wyzwanie i przygodę związaną z odkrywaniem miejsc, których nikt nigdy nie widział. Nurkowanie techniczne nie jest dla wszystkich, ale przyciąga doświadczonych nurków, którzy chcą wyjść poza swoje aktualne limity i są gotowi zaakceptować dodatkowe ryzyko, szkolenie, inwestycje i zaangażowanie, które jest wymagane. Jeśli to o Tobie mowa, to kursy Tec Rec są przepustką do ekstremalnej przygody.

Czym jest nurkowanie techniczne?

Nurkowanie techniczne polega na przekroczeniu granic wyznaczonych nurkom rekreacyjnym i obejmuje jedną lub więcej z następujących czynności:

- nurkowanie głębiej niż 40 metrów
- wymagany przystanek dekompresyjny
- nurkowanie w środowisku zamkniętym na dystansie ponad 40 metrów w linearnej odległości od powierzchni
- przyspieszona dekompresja i/lub stosowanie różnych mieszanin gazowych podczas nurkowania
- Szersze wykorzystanie sprzętu i technologii

Podczas nurkowania technicznego powierzchnia jest często niedostępna w sytuacji awaryjnej, dlatego nurkowie techniczni wykorzystują rozbudowane procedury, sprzęt i szkolenie, aby poradzić sobie z dodatkowym ryzykiem i potencjalnym zagrożeniem. Choć opiera się głównie o technologię obiegów otwartych, to nurkowanie techniczne zostało zrewolucjonizowane przez rozwój, dostępność i niezawodność rebreatherów o obiegu zamkniętym (CCR). Rebreathery posadaja wiele korzyści i dostarczają nurkom technicznym znacznie dłuższy czas pobytu pod wodą.

Co wyróżnia PADI TecRec

Kursy PADI TecRec stanowią jakościowy punkt odniesienia w światowym nurkowaniu technicznym ze względu rygorystyczną ale logiczną sekwencję treningową oraz materiały edukacyjne PADI, które je wspierają. Programy TecRec są bardzo wymagającą, ale jednocześnie są tak skonstruowane, że płynnie od początkującego nurka technicznego zostaniesz kwalifikowany do nurkowania do granic nurkowania sportowego. Każdy kolejny poziom wprowadza Ciebie w nowe wyposażenie i procedury, które poszerzą limity.

Dlaczego chciałbyś zostać nurkiem technicznym?

Wiele spektakularnych, nietkniętych wraków jest dużo poniżej 40 metrów. Głębokie rafy zamieszkują organizmy, których nie znajdziesz na płyciźnie. Niektórzy ludzie cenią sobie wyzwania i skupiają się na wymaganiach nurkowania technicznego. Jeszcze inni uwielbiają mieć stały kontakt z zaawansowaną technologią. Te powody sprawiają, że nurkowanie techniczne jest bezcenne.

Jednakże możesz być znakomitym nurkiem najwyższej klasy przez całe życie bez konieczności technicznego nurkowania. Nurkowanie techniczne wymaga znacznie więcej wysiłku, dyscypliny i sprzętu co oznacza, że nie jest dla każdego.

Od kiedy istnieje nurkowanie techniczne?

Badacze od zawsze rozwijali nowe technologie i sprzęt, aby poszerzyć zasięg swoich przygód, a nurkowie wcale się od nich nie różnią. Na początku lat `90 XXw. nieliczni nurkowie na całym świecie zaczęli eksperymentować z technologią na większych głębokościach poza granice nurkowania rekreacyjnego, aby badać zarówno jaskinie jak i wraki. Te społeczności zjednoczyły się i pojawiły jako „nurkowanie techniczne”. Od tego czasu nurkowanie techniczne kontynuuje rozwój zarówno technik jak i technologii.

Facebookmail